بسته هشتم: برای تالارگفتگوی دوستان

چند شب پیش،بدنبال یک جبهه بی خوابی و حین وبگردی در سایتهای زیرمجموعه وب سایت دانشگاه،در وب سایت مدیریت فرهنگی، ثبت نام کردم و در چند تالار گفتگو، موضوعات زیر را ایجاد کردم، فکر کردم بد نباشد در این بلاگ خودمون هم، مطرحشون کنم ببینیم فیدبکی میاد یا نه!

۱- عنوان تالارگفتگو: فرهنگی-عمومی

موضوع: اصلا معنا و مفهوم صحیح واژه “فرهنگ” چیست؟!

توضیح: اگر بخواهیم آنچه که تقریبا همه روزه پیرامون خود درباره “فرهنگ” و “فرهنگ سازی” و ” فعالیت های فرهنگی” می شنویم و می بینیم رو  مقایسه کنیم با بارمعنایی صحیح و دقیق واژه ” فرهنگ” (از لحاظ لغوی از یک جنبه، و از لحاظ علمی از جنبه دیگر)، شاید دید کلی ما نسبت به این مقوله تغییر کنید. در اینباره چه فکر می کنید/ چه مطلبی خوانده اید/ شنیده اید؟

—————- —————–

۲- عنوان تالار گفتگو: جهاد و شهادت

موضوع: “آرزوی شهادت”: گفتنی، نشان دادنی، یا:پنهان کردنی،… کدامیک؟؟

توضیح: آرزوی شهادت داشتن، گاهی می تواند کاربردها یا تلقی های متفاوت و گاها متناقضی داشته باشد (نمونه های مختلف رو شاید بتوانیم با یک مرور سریع آرشیو ذهنمان از شنیده ها و دیده های مرتبط، ببینیم).

اما واقعا این آرزوی شگفت… آیا گفتنی هست یا نه؟ باید بگوییمش یا خیر؟ اگر بلی: کجا، به چه کس/کسانی، و چگونه بایست گفته شود؟اگر نشان دادنی است، باز همین سوال های بالا و نیز با چه هدفی؟اگر پنهان کردنی است، چرا؟

—————– ————————

۳- عنوان تالارگفتگو: تهاجم فرهنگی

موضوع: آیا تهاجم فرهنگی کردنی است یا شدنی؟!!

توضیح: واقعا چرا همیشه تا صحبت تهاجم فرهنگی می شود، احساس مورد هدف بودن، در معرض آسیب بودن، مظلوم بودن و خلاصه مفعول بودن در ذهن تداعی می شود؟ چرا باید همیشه توی دروازه وایستیم و جلوی شوت های اونها رو بخواهیم بگیریم؟ چطوری میشه تهاجم فرهنگی کرد؟ بجای تدافعی بازی کردن تهاجمی بود و اینقدر مثل کشورهایی که  از زبان و فرهنگ وهنر خالی و عاری و محرومند نباشیم…

————- ————————–

۴- عنوان تالارگفتگو: سبک زندگی

موضوع: “سبک زندگی” یا همان “لایف استایل” خودمان؟

توضیح: حتی زمانی هم که اینقدر به مسائل باصطلاح فرهنگی حساس می شویم، بازهم فکر می کنیم که باید پا جای پای غربی ها بگذاریم و به تقلید از آنها که می گویند لایف استایل، واژه به واژه  و تحت اللفظی و خشک و بیروح ترجمه کنیم: سبک زندگی. واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟  گاهی فکر می کنم اگر بکار بردن کلمات خارجی و لغات بیگانه، لابلای حرف زدنمان و نوشتن فارسی مان ناپسند است، فارسی کردن این شکلی آنها از جهاتی بد و شاید بمراتب زننده تر و زشت تر است….

——————- ——————————

1 پاسخ به بسته هشتم: برای تالارگفتگوی دوستان

 1. یه دوست می‌گوید:

  ۱-فرهنگ …فرهنگ، فرهنگ داشتن رو آیا بلدیم.!!! فقط شعاره
  ۲-جهاد و شهادت….حرف زیاده عملش مهمه
  ۳-تهاجم فرهنگی..مشکل اینجاست شوت زدن را بهمون یاد ندادن
  ۴-سبک زندگی…اگه مثل غربی ها ساخت وساز نداشته باشیم بابا فرهنگ نداریم بی کلاسیم هاااااااا

  خیلی جالب بود ها……..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = سیزده